Світлофори теж можна зламати

світлофориОстанні кілька років все частіше і частіше почали з’являтися статті і замітки про зломи сучасних систем, встановлених в автомобілях. Завдяки тому, що ці системи з кожним роком стають все складніше і містять все більше точок дотику із зовнішнім світом — вони залучають все більшу і більшу увагу фахівців. Тим не менш, існує можливість пасивно впливати на рух автомобіля, наприклад, за допомогою регулювання сигналів світлофорів. Тим більше, що цієї «вразливості» схильні і «аналогові» автомобілі.

Червоний. Червоний? Червоний!!!
Можливість неконтрольованого маніпулювання системами сигналізації (світлофорів) крім внесення хаосу на дорогах і створення аварійних ситуацій може пасивно впливати і на системи в сучасних автомобілях. Наприклад система Audi Travolution, взаємодіє зі світлофорами: під’їжджає автомобіль може самостійно додати газу, якщо не потрапляє в «зелену хвилю», або, навпаки, сигналізувати водієві про швидку зміну сигналу (візуальним або акустичним сигналом або короткочасним відключенням педалі газу). При продуманої і вивіреної атаці можна спровокувати численні ДТП, впливаючи ззовні на внутрішню систему оцінки дорожньої обстановки.

Це підтверджує і опублікований Алексом Халдерманом доповідь: йому вдалося за допомогою ноутбука і радіо-трансмітера впливати більш ніж на сотню світлофорів у Мічигані. Важливо зауважити, що це був «етичний злом». Перед проведенням свого експерименту він отримав дозвіл від дорожнього агентства, і запевнив, що не було ніякої небезпеки для водіїв. Метою експерименту було довести, наскільки легко може бути порушена інфраструктура управління рухом.

Як це працює
В США використовуються радичастоты 900 МГц або 5,8 ГГц, це так званий ISM-діапазон. Устаткування, що працює на цих частотах, задіяно медичної, наукової та промислової областях.

Частотний діапазон ISM є тією частиною радіочастотного спектру загального призначення, яка може бути використана без ліцензування. Єдина вимога для розроблюваних продуктів в ISM-діапазоні — це відповідність з нормами, які встановлюються регулюючими органами для даної частини частотного спектру. Ці правила розрізняються в різних країнах. У США норми встановлює Федеральна комісія зі зв’язку (Federal Communication Commission, FCC), а в Європі — Європейський інститут стандартів по телекомунікаціях (European Telecommunication Standards Institute ETSI). В цій смузі частот функціонують різні бездротові системи, такі як Bluetooth, Wi-Fi, 802.15.4, Zigbee.

Це означає, що дослідники (і будь-який бажаючий) можуть вільно придбати бездротове обладнання для зв’язку з пристроями.

Дослідники виявили слабке використання рекомендацій по безпечному використанню бездротового обладнання — відкриті і не зашифровані радіосигнали. Це дозволяє потенційним зловмисникам прослуховувати мережевий трафік, що передається з допомогою радіосигналів від контролера до світлофора. Таким чином вони змогли отримати використовуються облікові записи і паролі. Більш того, багато використовувані паролі були встановлені за заводських налаштувань, які можна легко знайти в Інтернеті. Контролери також мали фізичний порт для налагодження, що знаходиться на вулиці, до якого досить легко отримати доступ і скомпрометувати. схема типової світловий дорожньої сигналізації

На представленому зображенні схема типової світловий дорожньої сигналізації, яка складається з: WiFi приймача, камери, світлофора, комутатора, контролера, процесора MMU (malfunction management units) і індукційної петлі.

WiFi підключається до комутатора і передає діагностичні дані, відео потік з камери та іншу інформацію в дорожнє агентство. Блок управління несправностями знаходиться між контролером і світлофором і регулює фази перемикання, засновані на даних з індукційної петлі. Цей блок створений для регулювання несправностей (якщо на перехресті всі сигнали стануть зеленими, система примусово переведе управління і включить червоні сигналу світлофора), але за іронією долі саме вплив на блок MMU і дозволило дослідникам маніпулювати системою управління дорожнім рухом. Найстрашніше полягає в тому, що дослідникам вдалося скомпрометувати всю систему, отримавши доступ лише до однієї точки доступу.

Інший дослідник, Цезар Церрудо, виявив вектор атаки на спеціальні сенсори, що дозволяють контролювати потік трафіку і впливати на систему світлофорів:потік трафікуСистеми виявлення транспортного засобу, що складаються з магнітних датчиків, прихованих в дорожньому покритті, які збирають інформацію про потік трафіку і за допомогою бездротового зв’язку передають його через власний протокол Sensys NANOPOWER. Сигнал посилюється з допомогою репітерів, що передають дані в контролери дорожніх сигналів.

сенсорПротокол, який використовується для передачі даних не містить механізмів автентифікації, передані дані зашифровані. Теоретично, зловмисник може прослуховувати трафік і видозмінювати його на свій розсуд.

Для такого роду атак (взаємодії з вразливим протоколом) необхідно обладнання, вартістю близько $4000. Справедливості заради варто відзначити, що воно не доступно для покупки усіма бажаючими, дослідники отримали його для легального тестування на проникнення від виробника. Тим не менш, дослідник зазначив, що теоретично можна отримати доступ і без використання спеціалізованого обладнання.

обладнання
Чим це загрожує?
Такі атаки містять як пряму небезпеку для життя людей (провокування ДТП), так і економічну (затримки в дорозі, витрата бензину) і екологічну (вихлопи).

  • Атака на відмову в обслуговуванні (DoS) контрольованих перехресть, яка може призвести до величезних пробок. Нападники можуть встановити всі вогні світлофорів на червоний або задіяти MMU. У цьому випадку необхідно фізичне втручання персоналу для відновлення нормальної дорожньої ситуації.
  • Маніпулювання таймінгами перемикання по відношенню до інших перехресть створить резонанс для всієї транспортної інфраструктури.
  • Управління системою світлофорів для створення пріоритетною зеленої хвилі для автотранспорту зловмисників.

А як у нас?
Інформація досить мізерна, хоча «розумні світлофори» у нас з’являються з кожним днем.

Компанія «ПетерСтар» організовує підключення світлофорів до міської системи автоматичного керування дорожнім рухом (АСКДР) у Великому Новгороді через мережу інтернет.

Роботи проводяться в рамках реалізації відомчої програми «Безпечне місто», яку проводить адміністрація міста.

В даний час завершено перший етап проекту: світлофори підключені по існуючій інфраструктурі компанії «ПетерСтар» до мережі інтернет, що в подальшому дозволить здійснювати автоматичне керування світлофорами з допомогою системи АСУУД з метою оптимальної організації дорожнього руху. Згодом на базі організованих зв’язків планується забезпечити відеоспостереження на дорогах міста.

У РФ світлофори поки начебто ніхто не ламав, зате ламали рекламні щити і системи видеофиксаций порушень швидкісного режиму.

Переломленная стріла
У січні 2014 року була заражена вірусами система комплексів «Стрілка-СТ»:

У Підмосков’ї вийшли з ладу всі комплекси фото — і відеофіксації порушень правил дорожнього руху. В даний час контроль за дорожнім рухом здійснюється з допомогою мобільних комплексів фіксації порушень ПДР.
Як повідомили ІТАР-ТАСС в прес-службі Державтоінспекції Московської області, стаціонарні комплекси фото — і відеофіксації на даний момент з невстановленої причини знаходяться в неробочому стані. Управління ДІБДР поінформувало власника камер «ЦКУ ЦБДР МО» про необхідність відновлення працездатності камер.

Після поглибленої діагностики термостатованих комп’ютерів комплексу «Стрілка-СТ» було встановлено:

— в результаті навмисного злому системи була пошкоджена файлова система блоків обробки і управління комплексів «Стрілка-СТ», що унеможливлює запуск операційної системи Windows XP і спеціалізованого програмного забезпечення комплексів;
— пошкоджені системні журнали операційної системи; на системному диску С:
— знайдений чужорідний шкідливий пакетний файл 222.bat, налаштований для автоматичної зміни паролю операційної системи і запуску виконуваного файлу 1.exe;
— змінені паролі на доступ в операційну систему з правами адміністратора.

Причиною непрацездатності комплексів є умисний злом операційної системи невідомими особами.

Люба, я порн, тобто в пробці.
Пробку може спровокувати і відволікаючу подія:

пробкаУвечері 14 січня на Садовому кільці в районі Серпуховського тунелю на відеоекрані серед рекламних роликів був продемонстрований порнографічний кліп.

В результаті на дорозі утворилася пробка з водіїв, які намагалися сфотографувати те, що відбувається, пише Lenta.ru

— Я сидів удома, сканував порти, безцільно шукав що-небудь у Мережі, — розповів Ігор Life News. — Знайшов штук 50 вразливих комп’ютерів, в які міг без проблем увійти. Серед них були і приватні компи, і номери компаній. Випадково побачив серед них один московський сервер. Це було 10 січня. Я зайшов на сервер і побачив, як крутяться рекламні відеоролики. Зберіг його, запам’ятав паролі, потім ще раз зайшов, подивився. Вирішив закачати туди порноролик. Заради приколу!

Додатково
АСКДР — Автоматизована Система Управління Дорожнім Рухом. Це комплекс технічних, програмних та організаційних заходів, що забезпечують збір та обробку інформації про параметри транспортних потоків і на основі цього оптимізують управління рухом.

Джерело: Хабрахабр

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*