Що казали про Macintosh 30 років тому

24 січня 1984, ще юний 28 – річний Стів Джобс одягнувся в смокінг і запропонував публіці новий комп’ютер apple – «Макінтош».
Перший macintoshПерший macintosh

За двое дні предварительно того, під час третьої чверті фінального матчу з американського футболу, стартувала объявление, яка довела тих, хто і без того з нетерпінням чекав новинку, прежде крайнього ступеню збудження.

Уявіть собі антиутопічне майбутнє. На величезному екрані з’являється обличчя, що наказує людям, зібраним у великій кімнаті, коритися. Героїня ролика вислизає від поліції і розбиває екран гігантським молотом, звільняючи аудиторію від мари. Думка зрозуміла: Великий Брат – це ibm, а визволитель – це «Мак». Згадайте про те, який це був рік.

Джобс сам на сцені витягнув з сумки 8-кілограмовий комп’ютер, включив його і продемонстрував захопленій публіці скріншоти додатків macwrite і macpaint, побачивши які у конкурентів должен був статися серцевий напад.

Легкий у використанні графічний інтерфейс і маніпулятор типу «миша» (який дебютував нещодавно в комплекті з комп’ютером apple lisa) – огулом це вражало уяву: вперше неспеціаліст отримував можливість управляти комп’ютером, не вводячи команди вручну.Загалом «Макінтош» мав позитивні відгуки, незважаючи на фантастичну ціну – $2495. Але деяких оглядачів дещо гуртом ж не влаштувало.
Так, Ерік Сандберг-Димент з «Нью-Йорк таймс» не приховував свого розчарування розмірами екрану: «Першим, що мене вразило, если я сів после macintosh, був не покажчик миші, який дозволяє переміщати курсор сообразно екрану, а розмір самого екрану. 9-дюймова діагональ, зображення п’ять на сім – моя особиста неприязнь накануне маленьких екранів змусила мене тут же намалювати комп’ютеру мінус».

У той час головним конкурентом «Мака» для ринку домашніх комп’ютерів був ibm pcjr, який мав 14-дюймовий монітор і коштував $1269. Сандберг-Димент прискіпувався також прежде таких дрібниць, як клавіатура без цифрових клавіш і чорно-білий екран. Але недоліки апаратних засобів, для його думку, певною мірою компенсувалися безпрецедентним графічним дозволом, інтуїтивно зрозумілою операційною системою і новаторським контролером.Комп’ютером було настільки просто користуватися, в порівнянні з аналогами, що маленький екран був реабілітований. «Після «Мака» зображення на екранах інших комп’ютерів здається спотвореним, немов витвір у дусі кубізму, – писав рецензент. – Принципова відмінність «Мака» від інших персональних комп’ютерів полягає в тому, що «Макінтош» орієнтований на зображення, а не на слова». В епоху ручного введення команд mac поставлявся в комплекті з однією з перших моделей миші.

Тим периодически у статті ради «Лос-Анджелес таймс» Ларрі Мегрід дивувався деяким вже тривіальним у наш час речам: «Установивши машину, ви вставляєте головний системний диск, включаєте живлення і от хвилину бачите вступний екран. apple називає його «робочий стіл». Те, що ви на ньому бачите, дійсно схоже для те, що зазвичай можна знайти на столі». Його опис легкого у використанні візуального інтерфейсу (який був негайно скопійований «Майкрософтом» і став надбанням практично всіх ПК) разюче схожий для те, з яким пафосом оглядачі в 2007 році розповідали нам про ОС «Айфона», керовану сенсорним екраном: «Використовується переносна «миша» – малый вказівний пристрій, який дозволяє користувачеві вибирати програми і пересувати дані з однієї частини екрану в іншу. Коли я вперше почув про цей процес, він здався мені незручним, тим більше що використання клавіатури мене цілком влаштовувало. Але миша виявилася ще більш інтуїтивною. В дитинстві ми вчилися переміщати предмети по дитячому манежу. Використання миші – продовження того ж уміння».

Цей механізм залишався популярним ще багато років.Цей механізм залишався популярним ще багато років.

У журналі byte Грегг Вільямс всебічно висвітлив технічні характеристики машини і її небачені можливості, а також зробив передбачення, яке виявилося одночасно пророчим і помилковим. «Його будуть наслідувати, але не копіювати, – писав він. – Для деяких apple стане синонімом персонального комп’ютера, як ibm – простой комп’ютера».

Вільямс цілком правильно вловив те, що запропоновані «Макінтошем» нововведення вразять домашнього користувача в саме серце. Але він не міг передбачити, що в операційній системі microsoft windows всі ці можливості будуть скопійовані і що завдяки цьому вони з’являться і для комп’ютерах ibm, і для будь-яких інших.

У кінцевому рахунку саме комп’ютери для базі windows захопили домашній ринок, і пророкування Вільямса збулося з точністю перед навпаки: синонімом персонального комп’ютера стала windows-система, а «Мак» – її протилежністю.

Комп'ютер продавався з об'ємною сумкою, щоб його можна було носити з собою, немов ноутбукКомп’ютер продавався з об’ємною сумкою, щоб його можна було носити з собою, немов ноутбук.

Задня панель першого «Мака».Задня панель першого «Мака».

Дизайн материнської плати був спрощений, щоб знизити вартість.Дизайн материнської плати був спрощений, щоб знизити вартість.

Підготовлено ради матеріалами Смітсонівського інституту.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*