Як американська держава створила iPhone

Підкреслимо: мова піде про дуже важливий міф нашого часу. The Economist писав торік: щоб протегувати процвітанню інновацій, уряд повинен «триматися основ». Будуйте дороги та іншу інфраструктуру, навчайте дітей і дорослих, а решту залиште революційним гаражним першопрохідникам, цим гігантам інноваційного бізнесу.

Ви, до речі, і самі знайомі з цим міфом, в усякому разі саме так вважають громадяни з ВШЕ, які стоять за реформою науки та освіти в Україні. Але хочеться запитати: чи розумно розраховувати на інноваційну творчість наших бізнесменів?

Незважаючи на те, що вітчизняному бізнесу вже двадцять років, країна та її громадяни рішуче не в курсі реалізованих підприємцями технологічних революцій.

Ви, головне, не заважайте людині за комп’ютером робити свою справу, запевняє нас The Economist. Не треба всіх цих податків на приватний сектор, і держвкладів!

americanДержвтручання НЕ приносить користі ні економіці, ні інноваційному сектору. (Ілюстрація Brett Ryder.)

Як і ми, деякі товарищі за океаном мають сумніви у правильності тверджень про те, що нові технології в сутності своїй – гаражні стартапи.

Візьмемо «гаражну» Apple, цей найбільш «Яскравий приклад інноваційної приватної компанії». На самому початку свого шляху вона отримала грант у $500 тис. Погодьтеся, півмільйона доларів у цінах 1980-х – це не так мало для стартапу.

Втім, бог з ними, з грошима. Давайте уявимо, що в уряду США стався сонячний удар, він просто вирішив викинути гроші на вітер, грант дали даремно, оскільки «яблучники» впоралися б і без нього. Погляньте ширше: продукти компанії, включаючи горезвісний iPhone, по вуха в технологіях, розроблених за рахунок американської держави.

Інтернет, як всі пам’ятають, з’явився з того, що після запуску СРСР першого супутника Землі американські військові раптово зрозуміли, що ядерні боєголовки можуть прилетіти в будь-який час – і для захисту потрібна надійна мережева система передачі інформації.

Далі йшло по накатаній: Управління перспективних досліджень Міністерства оборони США (DARPA) і т.д. GPS – чисто військова розробка. Тачскріни? – гранти Відділу наукових досліджень Військово-повітряних сил і Військово-морського флоту США.

Урядові Національні інститути охорони здоров’я США в рік витрачають приблизно $ 30 млрд на нові ліки та біотехнологічні дослідження; три чверті фінансування, що йде на створення нових ліків в Штатах, – це їхні гроші.

Google? Сергій Брін, ще будучи студентом Стенфорда, працював за програмою Digital Library Initiative Національного наукового фонду при уряді США. Як і Ларрі Пейдж, звичайно. Саме тоді був створений прототип PageRank. Та що там, першою адресою «Гугла», як пам’ятає старше покоління, була google.stanford.edu, а зовсім не google.com.

Йдемо далі. Хто головний інвестор в «зелену» енергетику в Німеччині? – Банк Kreditanstalt für Wiederaufbau, повністю державний. У КНР? – Держбанки. У Бразилії? – Держбанки. До речі, ті ж Німеччина і КНР – нинішні лідери ринку альтернативної енергетики.

Звичайно, можна заперечити: SpaceX, Tesla Motors… Ракета Falcon 1 була створена без участі держкоштів, хоча потім держава розщедрилася на замовлення. Але варто зауважити, що мова тут йде не стільки про інновації, скільки про інженерні завдання: РН SpaceX поки порівняно близькі до звичайних, та й електромобілям вже більше 100 років.

Справа радше в тому, як ці ідеї були використані в конкретних конструкціях: компанія пана Маска дійсно робить ракети дешевше будь-яких інших американських, а Tesla Motors по продажу в Каліфорнії вже побила Buick, Cadillac, Chrysler, Fiat, Jaguar, Land Rover, Lincoln, Mitsubishi, Porsche і Volvo.

Але поки тут немає принципово нових технологій: як і у випадку підводних човнів XXI серії, просто вдалося змішати вже наявні компоненти в найвдалішій пропорції. А от щоб створити щось, що не готове відразу йти на ринок, але одного разу зможе влаштувати індустріальну революцію, потрібен помічник, і поки немає нікого краще держави.

Підготовлено за матеріалами NewScientist.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*