Лідерські якості закладаються природою

У будь-якій групі, чи то колектив офісних працівників, або косяк оселедця (не плутати з оселедцями під шубою), є свої лідери – зазвичай найсміливіші, ініціативні, найбільш екстравертні індивідууми.

Проте зовнішні стимули можуть порушувати порядок лідерства в групі, і на перше місце в цьому випадку виходить той, хто до цих пір був звичайним «підлеглим». (У «офісного планктону» таким зовнішнім стимулом можуть бути, наприклад, гроші.)

leaders
Державні перевороти їм не загрожують. (Фото Fish as art.)

Зміна лідера – досить рядова подія, і в зв’язку з цим біологи і психологи не перший рік сперечаються про те, чи є лідерські якості вродженими або набутими.

Чи може той, хто завжди підкорявся, раптом стати на чолі групи? Або з середовища підлеглих просто висувається черговий природжений лідер, який до цього був у тіні?

Дослідники з Кембриджського університету (Великобританія) взялися перевірити це дослідним шляхом.

Протягом декількох тижнів Руфус Джонстон з співробітниками спостерігали за поведінкою колюшок у великому акваріумі, встановленому просто в лабораторії.

Серед цих риб, як і в природі, були і сміливі, і боязкі особини: перші, на відміну від других, легко залишають безпечні місця, щоб дістатися до годівниці. Більш боязкі в таких випадках йшли слідом.

Довідавшись, хто серед риб боязкий, а хто – сміливий, дослідники розбили їх на пари так, щоб сміливці опинилися разом зі своїми антиподами.

У першому досліді колюшки отримували частування, виконуючи свою звичайну роль, тобто сміливий лідер винагороджувався за те, що першим висувався з укриття, а друга рибка отримувала нагороду за те, що слідувала за лідером.

У другому експерименті все було навпаки: боязкий напарник отримував нагороду тільки тоді, коли у саме у нього вистачало сміливості висунутися з укриття першим. Ну а лідер нагороджувався, слідуючи за підлеглим. Зоологи очікували, що лідеру буде важко примиритися з роллю підлеглого.

Але вони помилялися: він легко ставав «у хвіст» своєму напарникові. А ось боязкій рибці було важко в шкурі вождя: навіть за наявності стимулу підлеглі колюшки насилу перенавчалися на «топ – менеджерів».

Тобто, як пишуть автори роботи в Proceedings of the Royal Society, далеко не всі риби були згодні керувати колективними діями.

Все це призводить до досить цікавих висновків щодо визначеності лідерських якостей: у когось ці якості можуть бути в крові, а у когось їх може і не бути. Втім, нагадаємо, що експерименти ставилися над рибами, а чи так воно відбувається у людей тільки належить виявити.

Підготовлено за матеріалами Phys.Org

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*