Закрили Ex.ua, а відкрили скриньку Пандори

Вчора український інтернет сколихнула важлива новина: правоохоронці закрили популярний файлообмінний сервіс Ex.ua.

Як повідомили у МВС, портал було закрито в ході розслідування кримінальної справи, яку ініціювали кілька міжнародних компаній, в тому числі Microsoft i Adobe. За словами міліції, саме через нелегальне поширення програмного забезпечення останніх двох і прикрили файлообмінник. В якості доказу нам показали оперативне відео з вилучення серверів, яких було «близько сотні» на «600 терабайтів».

Цікаво, що минуло всього кілька годин, як нарешті з’явилися перші коментарі від адміністрації Ex.ua, зокрема, керівника сайту Юрія Піскового. Він не лише не підтвердив факт вилучення серверів, а й взагалі сказав, що Ex.ua не мав офісу в Україні. Окрім того, якщо вірити Пісковому, ще з минулого року Ex.ua мав підписані угоди з Microsoft та Adobe.

Дивно, але чомусь слова Піскового викликають більше довіри, ніж заяви міліції. Адже саме вони найкраще лягають у логічну схему: минулого року Ex.ua кілька разів поспіль заявляв, що готується до переходу на платний режим і всіляко співпрацює з правовласниками, тобто йде цивілізованим шляхом і хоче позбутися звання «піратський сайт», яке він отримав завдяки різноманітним антирейтингам від асоціацій правовласників США.

Тому ефемерна кримінальна справа за позовом Microsoft i Adobe насправді може бути лише ширмою для людей, які вирішили прикрити відомий сайт. Популярність Ex.ua була вражаючою: сайт обслуговував близько 20% всього внутрішньоукраїнського інтернет-трафіку, і, без сумніву, приносив власникам непогані прибутки від реклами.

То що це було – звичайне рейдерство успішного інтернет-бізнесу, боротьба з піратством чи щось інше? Варто сказати ще про один цікавий факт: після Нового року, коли користувачі Ex.ua почали масово викладати на сайт пародію від каналу ТВі на президента Януковича, адміністрація порталу заборонила це робити. Можливо, саме тоді сайт і привернув увагу правоохоронців.

Якими б не були справжні причини закриття Ex.ua – влада припустилася ще однієї помилки і знову програла боротьбу за свій імідж – щонайменше в інтернеті.

Гнів та безмежне обурення – саме такі емоції вирували вчора ввечері у соціальних мережах та на новинарних сайтах. Одні користувачі щиро жалкували за улюбленим сервісом, інші бідкалися, що втратили важливі робочі чи приватні файли, які там зберігали, проте значно більше людей висловлювали неприхований гнів у сторону влади, яка, на їх думку, взялася за цензуру інтернету.

Всього за кілька годин новостворена група у соціальній мережі Вконтакте «Свободу Ex.ua» зібрала більше 7 тисяч учасників, які стали публікувати гнівні і сатиричні картинки та статуси про вищих посадових осіб України. «Хлеба и зрелищ» – йшлося у відомому гаслі часів Римської імперії, і влада України лишила народ без другого.

Якщо раніше сотні тисяч українців вільно завантажували фільми та музику з Ex.ua, проводячи своє дозвілля, то тепер вони обурені таким «свавіллям» влади. І ніхто з них не буде цікавитись, через що ресурс було закрито насправді, і чому піратство – це погано, бо на заміну Ex.ua прийдуть десятки інших сайтів – або новостворених, або вже існуючих. Благо, торрент-трекери закрити дещо важче, ніж файлообмінники.

Так склалось, що українські користувачі розглядають інтернет саме як неосяжне джерело безкоштовного контенту. Люди будуть звинувачувати у такій «цензурі» інтернет-простору саме владу, і антипрезидентські гасла – це лише найменша прикрість, яку може отримати ця влада. Тому наступного разу, закриваючи черговий інтернет-ресурс, люди «нагорі» повинні добре подумати, як це відобразиться на їх і так вкрай низькому рейтингу, та яка скринька Пандори чекає на них в інтернеті.

Інша версія цієї статті на сайті Українського Тижня

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*