Wikileaks: інформаційну війну розпочато

Wikileaks: інформаційну війну розпочатоСвітові ЗМІ рясніють від повідомлень на тему Wikileaks, який щедро осипає їх новими секретними даними кожного дня. І це далеко не кінець: з-поміж 250 тисяч документів дипломатичної переписки США опубліковано всього кілька тисяч, тому, можливо, найцікавіше ще попереду.

Постає питання не про те, що ми дізнаємось, а про те, що це змінить. Безумовно, влада США повинна скреготати зубами від того, що така не те щоб дуже секретна, а скоріше брудна інформація виплила на поверхню і стала відома світовій громадськості. Все відбулося ніби за сценарієм якоїсь “мильної опери” – коли учасники інтриг дізналися все один про одного.

Для того, щоб проаналізувати цю ситуацію, достатньо поглянути на перебіг подій за останні два тижні. Ось як виглядала хронологія подій:

  • 28.11 сайт Wikileaks оголосив про початок  Cablegate і опублікував перші секретні документи з-поміж 250 000
  • 28.11-29.11 на сайт почалася потужна DDoS-атака, але інформація все одно була опублікована через ряд світових ЗМІ
  • 1.12 хостинг Amazon S3 заблокував екаунт Wikileaks, який був створений для зменшення навантаження на сервери у Швеції
  • 3.12 сервіс EveryDNS.net відмовив проекту Wikileaks в обслуговуванні домену, внаслідок чого той переїхав у доменну зону Швейцарії (.ch)
  • 4.12 PayPal заблокував екаунт Wikileaks, на який збиралися пожертвування для проекту
  • 6.12 За допомогою технології SSH проект Wikileaks отримав понад 200 дзеркал по всьому світу, які були створені силами прихильників
  • 7.12 засновника Wikileaks Джуліана Ассанжа було заарештовано у Лондоні
  • 8.12 група анонімних хакерів атакувала сайти Mastercard, Visa, PayPal, та банку PostFinance – кожна з цих компаній заблокувала екаунти Wikileaks
  • 9.12 операція “Розплата” продовжилась, хакери атакували сайт Amazon

Як бачимо, реакція активних інтернет-користувачів стала важливою складовою всього новинарного потоку, пов”язаного з темою Wikileaks.  Саме завдяки ентузіастам, які добровільно встановили на своїх хостингах сотні дзеркал сайту, було забезпечено його стабільність. Це може свідчити про стабільний попит людей на правду. Але що важливіше – правда чи безпека? Питання напевно слід віднести до риторичних, оскільки відповіді людей будуть кардинально різні.

Ситуація з Wikileaks показала, на що здатен інтернет: він швидкий і небезпечний. Небезпечний в першу чергу для влади – якою б всеохоплюючою і могутньою вона не була б, знищити інформацію в інтернеті стало практично неможливо. В епоху соціальних мереж та миттєвих новин у Твітері дізнатися про найменшу дрібницю на світі вже не становить особливої складності. А тим більше, коли новина є потенційно сенсацією.

Звісно, такі характеристики інтернету можуть бути використані і з кардинально іншою метою – дезорієнтувати та послабити противника. Найкращим прикладом, in my humble opinion, може слугувати наша сусідка Росія, влада якої використовує медіа в найкращих традиціях Геббельса. Якщо телебачення та друкована преса “під ковпаком” транслюють інформацію здебільшого в односторонньому порядку, промиваючи мізки простого народу, то інтернет стає джерелом фейків та атак на останні джерела правдивих новин. Варто згадати війну з Грузією, коли за один вечір лягли провідні грузинські сайти.

Показовим є виступ цілої групи хакерів, які стали на захист Wikileaks. Власними силами (точно невідомо, скільки осіб приєдналося до Операції “Розплата”) вони змогли посіяти паніку серед керівників відомих сервісів – PayPal, Mastercard, Visa, Amazon – сайти цих компаній перебували в дауні впродовж короткого або тривалого часу, що не могло не вплинути на їх фінансову успішність. Зважаючи на те, що попереду ще багато цікавих новин від Wikileaks, атаки хакерів на компанії та людей, які стали противниками Ассанжа і сайту Wikileaks, не припиняться.

Тим, хто переживає за “мир у всьому світі”, варто думати не про бомби чи вторгнення ворожих армій. Мілітаристичні сили вже будуть не настільки важливими після того, як країна-жертва впаде у боротьбі за головну цінність у сучасному світі – інформацію. А війна насправді вже почалась, і учасники її відомі – це правда, влада, і ми з вами як посередники.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*