10 проектів, що найбільше змінили інтернет за останні 10 років

10 проектів, що найбільше змінили інтернет за останні 10 років

За минуле десятиріччя всесвітня мережа інтернет розрослася у мільйони разів та мільйони користувачів по всій Землі. Інтернет змінив спосіб існування та мислення людей, відкрив нові сфери діяльності, нові напрямки. Які ключові сервіси стали рушіями інтернету за останні 10 років? Що змусило його стати таким, яким він є зараз? Спробую скласти власний рейтинг речей, які змінили інтернет у першому десятилітті ХХІ століття.

10. Подкастинг/Відеокастинг. Подкасти з”явилися після того, як технологія RSS стала більш-менш успішно використовуватись у світі. Формат коротких аудіопрограм, записати які може будь-яка людина з мікрофоном та інтернетом, стало якраз тим, чого не вистачало людям з бажанням поділитися зі світом чимось цікавим. З масовим розповсюдженням мобільних телефонів, плеєрів, та інших гаджетів, здатних програвати музичні файли, попит на корисні аудіозаписи зручного формату лише збільшився і дав поштовх до розвитку цього формату у сферу відео.

9. Twitter. Ви могли подумати, що я поставлю цей сервіс на перше місце, але ні. По-перше, він існує занадто небагато (всього три роки), щоб зайняти таку високу сходинку, та й важить поки що не настільки багато для всього світу, як може здатися на перший погляд. Твіттер – це дух свого часу, так званий zeitgeist. Він увібрав у себе всі сучасні тенденції розвитку інтернету – стислість, доступність, швидкість реакції. З простого web 2.0-сервісу він перетворився у потужний маркетинговий, розважальний та робочий інструмент. Хоч ми й не знаємо, як складеться його доля у наступному десятилітті, і чи взагалі хоч один з проектів у цьому переліку перекочує у наступний такий рейтинг, але ясно одне: Твіттер – це і є сучасний інтернет.

8. Google Docs. На місці цього сервісу, звісно, міг бути будь-який інший з аналогічним функціоналом, приміром, Scribd або SlideShare. Поява таких сервісів у 2006-2009 роках ознаменувала новий тренд мережі інтернет: тепер не важливо, які програми в тебе є на комп”ютері – ти можеш виконувати це все онлайн. Технологічний і програмний розвиток вебу дозволив перенести практично все програмне забезпечення в онлайн всього за пару років, включаючи таких “важковаговиків”, як Photoshop і Microsoft Office. Деякою мірою розробка онлайн ПЗ вже виглядає більш цікавішою, ніж розробка стандартного ПЗ. Чи перейдуть всі програми в майбутньому в онлайн, чи все-таки залишаться на наших лептопах і десктопах, покаже час.

7. Wikipedia. Вікіпедія – це мрія тих, хто бачив, як зароджувався інтернет. Лишень послухайте, як звучить сама ідея проекту: “Найбільша у світі енциклопедія, створена людьми, доступ до якої може отримати будь-хто і будь-де на світі”. Це ж прекрасно! Кооперація тисяч людей спрямована на те, щоб дати можливість людству отримати знання, набуті протягом тисяч років. Не зважаючи на проблеми, що супроводжують проект ось уже десять років – це і проблеми редагування, наповнення статей, фінансові питання – Вікіпедія продовжує залишатися масштабним джерелом знань усієї цивілізації. Якби світ загинув, а Вікіпедія би залишилась – ми би побудували його заново.

6. Google Maps. Компанія Google представлена в сьогоднішньому рейтингу двома продуктами, і я би не здивувався, якби їх було ще більше. Сервіс онлайн-карт Google Maps після своєї появи у 2005 році фактично дав старт цілому сегменту інтернету. Я кажу не лише про звичайні карти, а й цілий функціонал, який за кілька років встиг обрости тисячами сервісів, меш-апів і доповнень. Уявити зараз, наприклад, сторінку з адресою компанії без встроєної карти неможливо. Інновації, що з”являються у цій сфері – Street View, Real-time map search, та інші, – далеко не кінець історії. Думаю, ринок онлайн мап порадує нас не одною новинкою.

5. Firefox. Ви би не побачили зараз і половини тих технологій, які реалізовані в інтернеті, якби група ентузіастів не вирішила кинути виклик монополії і створити ризикований проект – безкоштовний open-source браузер. Спільнота Mozilla дала потужний поштовх розвитку та вдосконаленню дуже багатьох речей, серед яких CSS3, HTML5, AJAX, RSS та багато іншого. Internet Explorer 6 – це атавізм інтернету 90-х років, інтернету одноманітного та нецікавого. Тим не менш, у 2004 році цей браузер займав більше 80% ринку – і, здавалось, що виправити це становище нереально. Наприкінці 2009 року Firefox 3.5 став найпопулярнішим браузером у світі. Що б там не казали про Firefox, але без нього ви б не радувались зараз скругленим куточкам та багатим дизайнам. Без Firefox не було би Google Chrome та половини функцій, що реалізовані у Internet Explorer, Opera, Safari.

4. Торренти. Піратство незнищенне, я вважаю. У будь-якій сфері суспільної діяльності, де присутнє авторське право або гроші, будуть існувати пірати, і встановити над ними тотальний контроль не зможе ніхто. Вже який рік суди всього світу борються з символом піратства – трекером The Pirate Bay, але він щоразу відновлює свою роботу у іншій країні, на іншому сервері. Проблема в тому, що кількість інформації, яку людство продукує щороку, збільшується не те що би вражаючими темпами. В рамках існування людства це феноменальний ріст. Втримати весь цей музичний, текстовий, відео контент немає ніякої можливості. Тому як би там не старались корпорації і суди, торренти будуть живі і далі.

3. Блогосфера. За весь час існування інтернету всі комунікації будувалися всього лише на трьох платформах: форуми/чати, блоги, соціальні канали. Блоги, на мою думку, найякісніше вплинули на розвиток інтернету з них трьох. Вони дали міцного копняка традиційним ЗМІ, які перестали притримуватися політики старих паперових ЗМІ. Саме в блогосфері активно апробовувалися нові технології і моделі розвитку інтернету – це і журналістика, і web 2.0-інтеграція, і відео/аудіо-контент. Зрештою, саме з блогів “виріс” Твіттер і йому подібні сервіси. Невідомо, що буде з блогосферою далі, але в найближчі кілька років вона все ще залишатиметься одним з провідних інструментів інтернету.

2. Youtube. Деякою мірою успіх відеосервісів – таких, як Youtube, був закономірним. На початку 2000-х років існувала всього одна причина непопулярності цього сегменту – це низькі показники швидкості інтернет-каналів та інтернет-підключення у користувачів. Як тільки технологічні можливості зросли до необхідного мінімума, в інтернеті почала ера відео. А розробники Youtube лише вдало оформили її – зробили зручний, майже еталонний сервіс зі зберігання, форматування та розповсюдження відео. Можливості інтернет-відео поки що обмежуються лише технологічним прогресом мережі. Інтернет вже вільно складає конкуренцію телебаченню і активно використовує свої мультимедійні можливості.

1. Facebook. Історія Facebook почалася у 2004 році – чи не найраніше з усіх проектів цього рейтингу. Соціальні мережі та спільноти існували і до Facebook. Але саме цей сайт добився успіху і став “законодавцем моди” в інтернеті. Не кожному під силу тягатися з Google. Але Facebook робить це вже зараз – і чим далі, тим сильніше. Соціальні мережі – це не просто ще одне місце профілів користувачів чи місце переписки. Це вже кілька років як повноцінний канал комунікації. Якщо раніше всі сиділи на форумах і чатах, то зараз – у Твіттері і Facebook. Соціальні канали інформації стали важити набагато більше, ніж традиційні схеми – новини або блоги. Люди вірять людям. А той, хто розумно використає ці зв”язки, виграє найбільше.

Ось такий у нас вийшов екскурс в історію інтернету. Яку б ви склали десятку найважливіших сервісів і речей? Кого б поклали на перше, а кого на останнє місце?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*