Як уникнути виснаження

Як уникнути виснаженняСтаття з A list apart про “вигорання” – виснаження сил та супутні з цим проблеми, варта перекладу на українську мову. Буде корисна всім – і блогерам, і журналістам, і просто звичайним працівникам.

Автор – Скотт Бомс.

Від web професіоналів часто очікують, що вони завжди “включені” – завжди працюють, вбирають інформацію і відточують нові навики. Але, якщо лише наша робота і особисте життя ретельно не збалансовані, фізичними і розумовими наслідками життя в режимі “постійного включення” може стати виснаження сил.

Написання цієї статті зайняло в мене більшу частину року, і причини, чому це зайняло так багато часу, напряму пов”язані з цією темою. Мабуть, минулий рік дав зрозуміти, що ми як індустрія стикаємося з наростаючим рівнем стресу, хвороб та виснаження. Навчившись деяким речам з моєї власної битви з виснаженням, я сподіваюсь, вони принесуть користь іншим людям, які зараз або з часом потрапляють в таку ж ситуацію.

Виснаження: рух на холостих

Виснаження сил – це психологічна відповідь на “довготривалу знемогу і понижений інтерес” і можуть пройти місяці або роки, щоб це виплило на поверхню. Вперше визначення виснаженню сил дав американський психоаналітик Герберт Фройденберг в 1972 році, встановивши, що це “демон, породжений суспільством і часами, в яких ми живемо, і нашою боротьбою, що продовжується, за те, щоб надати нашому життю зміст”. Він продовжує, кажучи, що виснаження – це “не та умова, яка стає кращою, якщо її ігнорують”. І це не який-небудь вид ганьби. Навпаки, це проблема, яку породили хороші наміри. Інший опис в Нью-Йоркському журналі називає виснаження “проблемою, фізичною та екзистенціальною, безладним нагромадженням зовнішніх симптомів та особистих розчарувань”.

Весело, чи не так?

Під час свого дослідження Фройденберг зі своїм колегою Гейлом Нортом розробили просту схему, щоб описати, як саме здорові люди можуть прийти до виснаження сил, основним моментом вважаючи те, що люди можуть пройти кілька або всі фази, хоча не обов”язково в певному порядку.

Встановлені фази, деякі з яких, я можу посперечатися, звучать знайомими:

 • зобов”язаність проявити себе
 • більш ретельна робота
 • нехтування власними потребами
 • зміщення конфлікту (людина не розуміє першопричину втоми)
 • перегляд цінностей (друзі, сім”я, хобі, і т.д. забуті)
 • заперечення проблем, що з”являються (цинізм, агресія і розчарування стають очевидними)
 • відхід від соціальних контекстів, потенціал для зловживання алкоголем або наркотиками
 • зміни в поведінці стають більш очевидними для інших
 • внутрішня пустота
 • депресія
 • синдром вигорання (включаючи думки про самогубство і повний розумовий і фізичний крах)

Варто зазначити, що виснаження сил – це не те саме, що і депресія, хоча є схожі моменти, які сгладжують відмінності, виснаження може бути викликане припадками депресії або ж саме може призвести до депресії.

Моє власне лобове зіткнення з виснаженням трапилося наприкінці 2007 року. З тих пір за рік мій фокус змінився, і я став надзвичайно уважним до балансу, якого я потребую в своєму житті. Ось те, чому я навчився.

Crossroads

Як це трапляється

Виснаження не виникає без стресу. Характерний як “занадто багато” чого-небудь, стрес може виникнути через завелику кількість зустрічей, проектів, обов”язків, невиконаних дедлайнів, невірно складених планів або любого числа інших речей, поширених у нашому гіперзв”язаному світі. Стрес не шкодить сам по собі, але у кожного з нас є своя межа, і як тільки стрес доходить до цих кордонів, ми можемо опинитися на межі виснаження.

Хоча виснаження сил – це насамперед хвороба, пов”язана з роботою, викликана невідповідністю особистих цілей людини, ідеалів і потреб, пов”язаних з його роботою, стрес і фактори поза роботою також можуть погіршити проблему, виснажуючи емоціональний захист.

Ви можете загравати з виснаженням, якщо:

 • кожен день – поганий день
 • ви більше емоціонально не вкладуєтесь в вашу роботу, або в те, що ви робите
 • ви відчуваєте себе недооціненим або не відчуваєте, що ви змінюєте що-небудь в своїй роботі
 • існує ясна розрізненість між вашими особистими цінностями і тим, чого від вас очікують
 • самовизначені або нав”язані вам цілі нереалістичні або непомірно високі
 • істотна частина вашого дня сфокусована на задачах, які не приносять задоволення на особистому або емоціональному рівні

Ну і насамкінець, виснаження сил з”являється через нестачу рівноваги. Коли ви втрачаєте баланс, фізично, ви падаєте. Виснаження – це схожа ситуація, за винятком того, що як тільки ви падаєте, піднятися знову буде реально важко.

Як уникнути виснаження сил

Перший і найбільш важливий крок у запобіганні або відновленні сил після виснаження – це усвідомити проблему і об”єктивно розглянути вашу ситуацію

 • хто/що викликає стрес у вашому житті?
 • чи є у вашій роботі аспекти, які не відповідають вашим особистим цілям і цінностям?
 • ви не займаєтесь роботою, яка вам подобається? чи є ваші особисті міри успіху реалістичні?
 • ви дійсно зацікавлені в роботі, яку виконуєте, або ви лише перевантажені?

Ці ж питання допоможуть вам відновити свій внутрішній баланс, не доводжуючи до зміни роботи або роду діяльності, що рідко є реальним вибором. Виснаження не повинно стати вбивцею кар”єри, але може, якщо ви його залишите без уваги.

Зупиніться (або хоча б зменшіть швидкість)

Якщо ви працюєте 50 або більше годин на тиждень, зменшіть це число до мінімуму. Якщо можливо, використайте свої лікарняні, працюйте на дому один раз в тиждень і візьміть вихідний або відпустку, щоб дати собі час, необхідний, щоб зменшити натиск, пороздумувати і відновити зв”язок. Творчі відпустки отримують схвалення в нашій індустрії, і навіть один день поза звичним графіком може запобігти виснаженню сил або допомогти стати на вірний шлях.

Ідея така: витягніть себе із проблеми настільки, наскільки ви реально зможете собі це дозволити.

Спілкуйтесь

Коли сумніваєтесь, розмовляйте.

Питайте порад і підтримки у сім”ї, друзів і гуру індустрії, або подумайте про більш формальну освіту, можливо через місцеву ділову мережу або wellness центр.

В моєму випадку моя жінка помітила моє виснаження раніше мене і допомогла мені знайти бізнес-тренера, який розумів потреби клієнта в творчій сфері і навантаження при управлінні малим бізнесом. Час, витрачений на те, щоб подумати над тим, як я потрапив туди, де був у кінці 2007 року, був безцінним, і він став каталізатором для багатьох змін, які я з тих пір здійснив.

Далі буде…

Читати продовження

Корисні посилання:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*