Як записати подкаст?

how to make podcastНещодавно в коментарях до першого подкасту на Блогорідері мене попросили написати статтю, котра розповість, як власноруч записати подкаст. Так ось, настав час для такого лікбезу, спеціально “на замовлення читачів” :) До речі, для цього існує спеціальна форма – в ній ви можете залишати свої побажання та ідеї щодо статей, котрі б хотіли бачити на Блогорідері. Буду радий побачити ваші пропозиції.

Отже, як записати подкаст? Що для цього потрібно?

В першу чергу – потрібне ваше сильне бажання взятися за справу :) Бо без цього, як відомо, нічого не вийде. Навіть найбездоганніший задум не вдасться, якщо вам цього не буде хотітися. Тому спочатку визначтесь, для чого вам потрібен подкаст.

Тема

Подкасти бувають різні – як і блоги, вони можуть бути тематичні і приватні. Звісно, у випадку приватного подкасту визначити майбутню тему зможете лише ви – розповідайте про те, що цікавить насамперед вас, і ваш подкаст будуть слухати ті, кому дана тематика також цікава. Хоча останнім часом приватних подкастів, як таких яскраво виражених, небагато, в основному у всіх подкастах є якась чітка тема. Наприклад, PodReader розповідатиме про ІТ та блогосферу – фактично все те, що публікується і на блозі.

Підготовка

Записати подкаст без підготовки, напевно, можуть лише аси ораторського мистецтва. Якщо ж ви таким мистецтвом не володієте, то вам, без сумніву, знадобиться певна підготовка перед тим, як вийти “в ефір”. Коли ви вже визначитесь із темою, варто взяти в руки записник та ручку (як варіант – комп”ютер з клавіатурою) та занотувати всі тези, котрі складуть основу вашої розповіді. Це сильно допоможе в процесі підготовки до запису подкаста, оскільки ви вже будете мати приблизне уявлення, на що орієнтуватись, і як вести бесіду, час від часу поглядаючи на ці тези. Повністю розписувати весь текст свого виступу, я думаю, не варто, оскільки, це буде скоріше нагадувати диктант, аніж подкаст. Складіть якомога детальніший план вашого монологу, і сам процес не лякатиме вас.

Обладнання та процес

Для запису подкасту вам, ясна річ, знадобиться пристрій, що буде записувати звук.

Ось у цій сфері в мене ще нема великого досвіду, тому раджу вам скористатись порадами тих, хто вже записав не один подкаст. Особисто я користувався при записі встроєним мікрофоном мого ноутбука. Але це далеко не найкращий варіант вибору обладнання. Найкраще користуватись спеціально призначеними для цього мікрофонами або диктофонами. Вони можуть бути приєднані до ваших навушників, або ж їх треба буде придбати (в комп”ютерних магазинах знайдеться чималий вибір USB-мікрофонів, котрі підійдуть вам і за призначенням, і за ціною). В крайньому разі, можна зробити так, як це зробив я, або ж скористатись встроєним диктофоном в мобільному телефоні. Пам”ятайте, що кінцеві файли повинні бути в форматі .mp3.

Щодо програмного забезпечення, то тут також є вибір. У випадку встроєного мікрофона, як це було в мене, то ніякого додаткового ПЗ не знадобилось – все було виконано за допомогою стандартних рішень Windows (програма Звукозапись). Звісно, якщо ви захочете обробити ваш файл, переформатувати, або ж додати якихось ефектів – то тут не обійтись без спеціальних програм. Багато хто рекомендує Audacity. Google допоможе вам знайти потрібну програму-оброблювач звуку або конвертер форматів (наприклад, з .wav у .mp3).

Перші слова вам будуть даватися досить важко, однак єдине, що треба пам”ятати – це орієнтуйтесь на ваших слухачів. Уявіть собі, що ви ведете розмову з живими людьми, котрі вас слухають. І ваша бесіда стане сама по собі цікавою. Підбирайте інтонації, тембр, словом, зробіть все, щоб ваша розповідь не була позбавлена інтересу та цікавості.

Публікація

Опублікувати ваш подкаст можна як на спеціальних подкаст-терміналах, так і на своєму блозі. Для платформи WordPress, наприклад, існує чудове доповнення PodPress, котре виконає всю роботу з оптимізації вашого подкасту для читачів. Досить заповнити кілька полів у налаштуваннях цього плагіна, і він буде готовий до використання.

Постарайтесь, щоб файл, котрий стане подкастом, важив якомога менше. Це позначиться на трафіку ваших слухачів. Бажано, щоб розмір такого фалу не перевищував 10 Мб. Після збереження такого файлу його треба завантажити на сервер, використовуючи можливості PodPress або ж просто через FTP-з”єднання. Плагін, до речі, потім покаже вам статистику прослуховувань вашого подкасту – ви зможете побачити, скільки людей прослухало ваш запис.

І ще цікава деталь: зазвичай кожен випуск подкасту варто супроводжувати його коротким планом – можливо, тим самим, який ви склали для себе. Читачі повинні знати, про що йтимеся у записі. Складіть для них короткий список головних тез із кількох пунктів.

Ну і на цьому, здається все. Записування подкастів, як бачите, не є надто складним завданням, тому варто задуматись над власним дебютом у цій сфері. Головне – щоб вам справді було що розповісти вашим майбутнім слухачам та привернути до себе їх інтерес. Успіхів вам у подкастингу!

Корисні посилання:

  • Український подкаст-термінал Подкастер (http://podcaster.org.ua/)
  • Украинское подкаст-пространство (http://podcasting.com.ua/)
  • PodШтучки (http://pod.internetno.net/)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*