Сайти, що змінили світ. Facebook

FacebookЗапускаючи 4 лютого 2004 року сайт для спілкування студентів, його розробник, Марк Цукерберг, напевне і не мріяв про те, що його проект за 5 років стане однією з найбільших у світі соціальних мереж, а сам автор – наймолодшим за всю історію мільярдером. Втім, щоб це все здобути, проекту Facebook ще треба було пройти нелегкий шлях.

Фейсбуку випала роль стати піонером та прообразом сучасних соціальних мереж, на основі якого і базуються інтерфейси користувачів та соціальні зв”язки. Бо провідною ідеєю проекту стала мета – об”єднати всіх студентів Гарварда, де вчився Марк, у мережу, надавши їм всі можливості для спілкування. Відповідно до цього відбувалася і реєстрація – спочатку приєднатись до Facebook можна було, лише маючи поштову скриньку в домені .edu, що мало підвтердити ваш статус студента чи школяра. Однак проект швидко здобув чималу популярність, і тому з часом постало питання про вільний доступ до реєстрації всіх без винятку бажаючих. У 2005 році Фейсбук відкрив свої двері для всіх охочих.

Головною особливістю мережі стала можливість зібрати до купи усіх своїх друзів – як і давніх, шкільних, або просто з тими, з ким давно втратив зв”язок, так і з теперішніми, а також знайти нових. Окрім того, заповнюючи свій профіль, учасник міг вказати ту чи іншу інформацію про інтереси, захоплення, що давало можливість відвідувачам його сторінки порівняти свої смаки. Користувачі отримали змогу спілкуватись – як приватно, через повідомлення, так і публічно – на власних “стінах” (wall) так і в тематичних групах, додавати фото, а пізніше – і аудіо та відео. Це зробило Facebook надзвичайно популярним – даючи своїм користувачам найпростіше у легкій та доступній формі, він швидко набирав обертів. Вже за рік свого існування сайт здобув понад мільйон прихильників. І вже тоді пішли перші інвестиції – у розмірі 500 тисяч доларів, а потім 12,7 мільйонів та 27,5 мільйонів доларів.

facebook logoУ 2006 році поповзли чутки про можливий продаж компанії, адже у 2005 за $580 мільйонів була продана соціальна мережа MySpace. Спочатку невідомий покупець запропонував 750 мійльонів доларів за Facebook, а пізніше Yahoo висловила бажання придбати соціалку за майже 1 мільярд доларів. Однак Марк… відмовив усім, запевнивши, що Facebook не буде продано і проект не вийде на IPO найближчим часом, оскільки це не є у фокусі діляьності компанії. Ще через рік дедалі більше корпорацій виявили бажання придбати хоча б частку акцій Фейсбуку. І у 2007 році відбулася знакова подія – Microsoft придбав всього 1,6% акцій за 240 мільйонів доларів, тобто Facebook було оцінено в астрономічну суму – 15 мільярдів доларів. Можливо, ця сума була перебільшена, однак Microsoft окрім цього, отримав договір на продаж реклами.

Зараз Facebook приносить дохід понад 20 мільйонів доларів щомісяця. Ви могли подумати, що сторінки соціальної мережі просто-таки завішані банерами, однак це не так. Було апробовано багато способів монетизації, але найбільші прибутки приносять так звані платні групи для компаній, в яких відбувається промоушн їхніх продуктів, а також різноманітні платні сервіси. Наприклад, кожен учасник Facebook може придбати для свого друга подарунок у інтернет-магазині.

На даний момент Facebook активізував свою діяльність поза межами США. Зокрема, інтерфейс соціалки було перекладено на кілька мов, в країнах яких і відбувається просування сайту. Однак не всюди цей процес є успішним – адже з початку свого існування на основі Facebook було створено чимало аналогічних проектів-клонів, котрі так само базувались на пошуку та спілкуванні з друзями. В деяких випадках навіть доводилося мати справу з судовими позовами. Наприклад, в Росії (та Україні також) найпопулярнішою соціальною мережею є сайт ВКонтакте, що створює проблеми для просування там російськомовної версії Фейсбуку.

Як би там не було, Facebook – один з найуспішніших сайтів в історії інтернету, користувачами якого вже є понад 500 мільйонів людей. І ця цифра продовжує збільшуватись, приносячи її авторам чималі прибутки, а користувачам – нові можливості спілкування з друзями.

 

Mark Zuckerberg , Facebookhellveen, спеціально для Блогорідера.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*