Що таке торрент?

Продовжую серію статей “Лікбез“, в якій пояснюються найголовніші сучасні веб-терміни.
Що таке торрент
Торрент – це файл системи BitTorrent, котрий використовує можливості так званої мережі Peer-toPeer. Спробую більш загально пояснити, що це і де воно використовується. В мережі P2P файл не просто залишається на сервері, а й розподіляється між усіма учасниками процесу на частинки. Наведу короткий, але ясний приклад роботи такої системи.

Приклад 1. Файл фільму завантажили на сервер і відкрили для вільного скачування. 1000 чоловік взялися викачувати його собі на ПК. Пропускна можливість каналу сервера 1Мб/сек. Тому теоретично, кожному мала б дістатись швидкість 1 Кб/сек (1000 Кб:1000 чол) . Але це тільки теоретично. Насправді кілька людей буде качати на швидкості 15-20 Кб/сек а всі інші не будуть качати взагалі. Результат не дуже хороший – файл прийдеться тягнути протягом тижня на слимаковій швидкості.

Приклад 2. 1000 чоловік скачують файл через торрент. Спочатку він, звичайно, завантажуєтсья на сервер. Однак різниця в тому, що він віддається частинками – спочатку віддаються найрідкісніші частинки, а потім загальніші, ті, що вже є у всіх. А користувачі скачують не тільки з серверу, а й один у одного. Наприклад, ви скачали всього 50 Мб але у вас вже є якісь частинки, тому ви можете поділитися ними з іншими. Чим більше людей качає, тим швидше файл буде викачаний – а сервер звільнений від навантаження. Бо тепер всі ці запити йдуть не до нього, а від користувача до користувача.

Як бачимо, технологія Peer-to-Peer є дуже корисною в плані зменшення затрат на сервер та його обслуговування. Протокол BitTorrent був розроблений у 2001 році Бремом Коеном, котрий зараз керує однойменною компанією. За час користування цією технологією, було подано чимало судових позовів, в основному через порушення авторських прав. Адже мегакомпанії несуть величезні втрати через взаємообмін. BitTorrent не вміє зберігати метафайли захищені авторськими правами. Мали місце численні рейди та арешти серверів популярних світових трекерів (торрент-сайтів). Зокрема, 31 травня 2006 року шведська поліція провела рейди на серверах The Pirate Bay – одного з найбільших торрент-трекерів у світі. Однак вже за три дні сайт відновив свою роботу. Існує така думка, що варто збудувати острів у міжнародних водах, і розмістити на ньому сервери піратських сайтів, щоб позбутися судового тиску. Але це тільки припущення :)

В підсумку скажу, що на мережі типу BitTorrent зараз припадає чи не третина всього світового трафіку інтернету. Торрент – це той же фільм, музика, чи архів. Коли ви скачаєте собі на ПК якийсь торрент, то не треба ніяких додаткових програм для його прочитання – файл буде у потрібному розширенні, наприклад, .avi для фільмів, .rar для архівів і так далі. Торрентом він стає лише на час завантаження чи ділення з іншими користувачами трекеру. Останньому треба приділити велику увагу, адже є чимало людей, котрі скачавши файл, забувають про все і закривають програму. Треба залишати програму на деякий час відкритою, щоб ви могли роздати файл іншим учасникам обміну. Для цього на трекерах є рейтинг – кількість скачаної вами інформації має не перевищувати кількість тої, що ви роздали (рейтинг=1). Якщо ваш рейтинг, до прикладу, 1,5, то це значить, що ви роздали інформації у півтора рази більше, ніж скачали. Ну і наостанок кілька лінків на популярні трекери:

Програма для користування торрентами uTorrent (214 кб) Використано матеріали: pslan.kiev.ua, Wikipedia

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*